Lídri OĽaNO-NOVA podpísali Zmluvu so Slovenskom

Bratislava 16. novembra (TASR) – Predstavitelia koalície OĽaNO-NOVA Igor Matovič a Daniel Lipšic dnes podpísali Zmluvu so Slovenskom. Tá obsahuje 23 kľúčových riešení pre slovenských občanov. Obe hnutia sa ňou zaväzujú, že podporia po budúcoročných parlamentných voľbách vznik vlády bez účasti strany Smer-SD, ktorá si do svojho vládneho programu osvojí ich 23 priorít.

Podľa Igora Matoviča (OĽaNO) urobili krok, ktorý nie je na Slovensku zvyčajný, ale naopak, úplne bežný v západnom svete. “Je úplne bežné, že politické strany, ktoré kandidujú do volieb, tak podpíšu so svojimi budúcimi voličmi zmluvu a zaviažu sa, že keď sa stanú súčasťou vládnej koalície, tak splnia konkrétne body, ktoré sú v tej zmluve,” vysvetlil na dnešnom brífingu Matovič.

Týmto krokom podľa neho chcú ľudí vopred informovať, čo ich čaká a zároveň otvoriť diskusiu s ostatnými opozičnými stranami ako meniť Slovensko k lepšiemu.

Líder OĽaNO priznáva, že takáto zmluva nie je ich výmysel, ale celosvetový trend, ktorý odštartovali v roku 1994 republikáni v USA. Zmluvu so Slovenskom má v utorok 17. novembra predstaviť aj mimoparlamentná strana #Sieť. Matovič však nezaregistroval, či #Sieť schválila svoju Zmluvu so Slovenskom.

Hnutia OĽaNO a NOVA ponúkajú 23 riešení rozdelených do päť podskupín, orientujúcich sa na deti a rodiny, prácu a podnikanie, boj proti korupcii, zdravie a vzdelanie i bezpečnosť ľudí. Zvýšiť chcú napríklad materskú na 100 percent predošlého čistého príjmu matky, zaviesť nárok každého dieťaťa od troch rokov na bezplatné miesto v škôlke.

Celú správu nájdete tu: http://www.teraz.sk/slovensko/lidri-olano-nova-zmluva-so-slovenskom/166561-clanok.html
Zmluvu so Slovenskom tu: http://www.zmluvasoslovenskom.sk/

Kauza teplárne: Štát mohol ušetriť milióny, Smer uprednosnil Pentu

Takmer 30-miliónové odškodné od Bratislavskej teplárenskej a.s. (BAT) pre finančnú skupinu Penta mohlo byť o niekoľko miliónov eur nižšie. Stačilo by, keby SMER-SD vlani nezmietol zo stola návrh zmeny zákona o dani z príjmu z dielne hnutia NOVA. Namiesto šetrenia peňazí daňových poplatníkov však strana premiéra Roberta Fica uprednostnila súkromný záujem pred verejným. “Chceli sme presadiť, aby subjekty napojené na verejné financie platili po prehratých súdnych sporoch iba istinu a úroky z omeškania v rozumnej miere, ktorú určí vláda. Náš návrh predpokladal základnú úrokovú sadzbu Európskej centrálnej banky plus 5%” – hovorí predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic. Zvyšok príslušenstva by sa podľa jeho návrhu malo zdaniť v prospech štátu 99 percentami. “Základná žalovaná suma v prípade BAT-ky bola 9-miliónov eur. Je absurdné, aby vďaka mimoriadne nevýhodne nastaveným úrokovým sadzbám z minulosti sa táto suma vyšplhala na trojnásobok” – dodáva podpredseda hnutia NOVA Marcel Klimek. Koalícia OĽaNO – NOVA preto opätovne predloží novelu zákona o dani z príjmu na najbližšiu schôdzu Národnej rady SR. “A potom sa ukáže, či je pre vládnu stranu prednejší občan, alebo súkromný záujem finančných skupín” – uzavrel D. Lipšic.

7 poznámok k utečencom

V diskusii o migrantoch začínajú prevažovať emotívne argumenty a každá strana diskusie sa na problém pozerá len jedným okom. Keďže som bol dva roky ako minister vnútra zodpovedný za oblasť migrácie a azylu, chcem do diskusie vniesť aspoň pár vecných argumentov a pozrieť sa na problém obidvomi očami.

1. Kľúčový problém celej diskusie je nerozlišovanie medzi utečencami a ekonomickými migrantmi.

2. Utečencom máme povinnosť pomôcť – utekajú zo svojich domovov z obavy o život svoj a svojich blízkych. Preto ich nemôžeme ani diskriminovať na základe ich národnosti, či vierovyznania. Dokonca ani nie je dôležité, kto zapríčinil ich súčasnú situáciu.

Ak sa v strede jazera topí človek, mám povinnosť ho zachrániť – bez ohľadu na jeho farbu pleti alebo vierovyznanie. Rovnako nie je dôležité, kto ho do vody hodil alebo či tam spadol sám. Jednoducho mám ľudskú povinnosť mu pomôcť.

Je pravdepodobné, že veľká časť migrantov zo Sýrie sú práve utečenci. Veľakrát sú to rodiny s deťmi, niektoré s dobrým vzdelaním, ktoré v Sýrii zanechali svoje domovy, aby si zachránili to najcennejšie – svoj život a životy svojich najbližších. Práve k pomoci utečencom smerovala aj výzva pápeža Františka ku katolíckym farnostiam.

3. Pri ekonomických migrantoch je situácia úplne odlišná. Absolútna väčšina migrantov zo subsaharskej Afriky sú ekonomickí migranti. Tam musíme nájsť odvahu a rozhodnosť týchto ľudí repatriovať do ich domovských štátov – tak ako to robí napríklad Austrália. Dlhodobá neschopnosť EÚ vynucovať pravidlá návratovej politiky znamená a bude znamenať vytvorenie tzv. “pull effectu” – teda neustáleho zvyšovania počtu ekonomických migrantov, ktorí budú viac a viac motivovaní prísť do Európy. Žiadne ľudské právo “žiť-v-ktorejkoľvek-krajine-ktorú-si-vyberiem” neexistuje.

3. Každá krajina sa samozrejme môže slobodne rozhodnúť prijať aj ekonomických migrantov. Tam už ale môže “diskriminovať” – teda sa rozhodnúť z ktorej krajiny, akého vierovyznania alebo vzdelania migrantov prijme. Aj na Slovensku je demografická kríza, preto by bolo rozumné uvažovať o legálnej migrácii vzdelaných ľudí z kultúrne blízkych krajín (napr. Ukrajina alebo Bielorusko). Často sa spomína, že aj naši starí rodičia boli ekonomickí migranti, keď cestovali za prácou do Ameriky.

K tomu len dve poznámky: (1) Amerika vždy uplatňovala pri ekonomickej migrácii presné kvóty, z ktorých krajín migrantov prijme, (2) naši starí rodičia rešpektovali “pravidlá hry” krajiny, ktorá im ponúkla pohostinnosť. Bolo by zakrývaním si očí nevidieť, čo spôsobila nekontrolovaná migrácia z moslimských krajín do západnej Európy. Významná časť moslimských komunít v Európe sa nespráva, ako sa správali naši starí rodičia v Amerike. To nie je strach z neznáma, to je práveže trpká skúsenosť posledných desaťročí.

4. Európska únia dlhodobo zlyháva pri ochrane svojich vonkajších hraníc. Táto téma vôbec nie je nová. Len sa dostala do pozornosti médií najmä kvôli tohoročným tragédiám na Stredozemnom mori. Keď som bol ministrom vnútra v rokoch 2010-2012, tak na každej Rade ministrov (teda skoro každý mesiac), navrhovala Európska komisia stanovenie kvót pre rozdeľovanie migrantov. A to najmä z dôvodu, že Grécko nevedelo ustrážiť svoju hranicu s Tureckom (druhým dôvodom bola absencia readmisnej zmluvy EÚ-Turecko).

Teraz je kritizované Maďarsko za to, že sa snaží do písmena napĺňať platnú európsku azylovú a migračnú politiku.

Namiesto toho, aby EÚ pomohla Maďarsku zvládať situáciu v utečeneckých táboroch (ktorá asi nie je dobrá), tak začala Maďarsko pranierovať. Dosť absurdné. Naviac, ak hovoríme o utečencoch – aký je dôvod ich snahy odisť z Maďarska nelegálne do Nemecka? V Maďarsku možno nie sú dobré podmienky, ale nie je tam vojna, ich rodinám nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Naši emigranti za socializmu trávili mesiace a roky v rakúskych utečeneckých táboroch, kým ich neprijala krajina, v ktorej chceli žiť. Jednoducho rešpektovali pravidlá krajiny, v ktorej im už nehrozilo prenasledovanie.

5. Samozrejme, že aj pri utečencoch môže hroziť riziko infiltrácie radikálnych islamistov. Kľúčovú úlohu v azylovej procedúre preto musí zohrávať spravodajská služba – a v tejto oblasti má od vlastnej rozviedky a partnerských služieb dosť informácií. Len ma prekvapuje, že o tom rozpráva R. Fico, ktorý výmenou za pár fotiek v Bielom dome súhlasil s umiestnením tretieho najvyššieho počtu (po Británii a Francúzsku) väzňov z Guantanáma na Slovensku. Takmer dva roky som bol zodpovedný za riešenie prvej trojice bývalých väzňov a tak s plnou vážnosťou tvrdím, že ak niekto hovorí, že nepredstavovali a nepredstavujú žiadne bezpečnostné riziko, tak úmyselne klame.

6. Pomoc ľuďom v núdzi by mala byť samozrejmou súčasťou našich životov. Len úprimne mienená pomoc (nielen utečencom, aj zdravotne postihnutým, či deťom v Afrike) by sa asi nemala vystavovať na obdiv v médiách, či na sociálnych sieťach. Inak to nie je autentická pomoc a charita, ale reklama.

7. Last but not least – viem, že na internete a na sociálnych sieťach sa vyskytli komentáre, ktoré želali smrť migrantom a tešili sa z tragédie v Parndorfe. To môžu robiť len duševní maloroľníci. Dnes však internet umožňuje komukoľvek z postele alebo z kúpeľne napísať čokoľvek. Internetové diskusie nikdy neboli reprezentatívne a vždy sa do nich nadmerne zapájali extrémisti.

Preto odmietam z internetových diskusií vyvodzovať záver o rasizme a xenofóbii väčšiny Slovákov. Netvrdím, že sme najtolerantnejší národ v Európe, ale príde mi zvláštne kritizovať Slovákov za obavy z migrácie, keď ešte pred pár rokmi mali najväčšie obavy z migrácie po vstupe nových členských štátov do EÚ práve Nemci a Rakúšania, ktorí trvali na najdlhšom prechodnom období pre otvorenie pracovného trhu.

https://dennikn.sk/235306/smrt-imigrantom-mozu-zelat-len-dusevni-malorolnici-7-poznamok-k-utecencom/

Etický kódex Penty v podaní A. Lučaiovej a Plus 7 dní

 

Dodržiavanie zásad novinárskej etiky si po kúpe finančnou skupinou Penta vysvetľuje Plus 7 dní po svojom. Ukážkovým príkladom je článok v najnovšom čísle týždenníka o novom odpočúvacom systéme s názvom “Prikúpili” . Autorka A. Lučaiová v ňom obviňuje bývalých predstaviteľov ministerstva vnútra z netransparentného konania bez toho, aby im dala priestor na vyjadrenie. V rozpore so základnými zásadami novinárskej etiky vo svojom článku vydáva nepravdivé informácie za fakty, ktorých pôvod nijako nezdrojuje.

Príkladom je opakované konštatovanie, že zariadenie je predražené a nefunkčné. Pravdou pritom je, že dodávateľ bol vybratý na základe súťaže viacerých renomovaných výrobcov, z ktorých víťaz ponúkol najnižšiu cenu a zároveň najvyššiu funkcionalitu – čo A. Lučaiová vo svojom článku, rovnako ako vo svojich predchádzajúcich článkoch na túto tému, nikde neuvádza. Čitatelia sa nikde nedozvedia ani to, že za najmodernejšie, čo na trhu existuje, označilo tento systém aj súčasné vedenie MV SR. Nezverejnená zostala aj informácia, že ponuky uchádzačov vyhodnocovala komisia zložená zo zamestnancov MV SR a zo zástupcov vtedajších koaličných a opozičných strán, hoci podľa zákona mohol rezort zakúpiť systém, na ktorý sa vzťahuje utajovaný režim, priamym zadaním bez akejkoľvek súťaže. Tvrdenie A. Lučaiovej o nefunkčnosti systému sa nezakladá na pravde. Jeho časť bola uvedená do prevádzky ešte za vlády I. Radičovej a nebyť jej predčasného pádu by už dávno bol spustený do plnej prevádzky. To, že sa tak nestalo, súvisí so zmenou architektúry systému. Kým predchádzajúca vláda bola rozhodnutá oddeliť zariadenia MV SR a Slovenskej informačnej služby, súčasná garnitúra sa rozhodla pre spojenie oboch systémov, čo si vyžiadalo dodatočné investície.

Tieto informácie nie sú nové, v minulosti boli opakovane medializované a mohli by sa dostať aj k čitateľom Plus 7 dní, keby autorka článku A. Lučaiová ponúkla priestor aj dotknutým stranám v zmysle základných pravidiel novinárskej etiky. V čase vstupu do viacerých vydavateľstiev dala finančná skupina Penta verejný prísľub, že bude dbať na dodržiavanie objektívnosti a nestrannosti svojich médií. Článok A. Lučaiovej svedčí o presnom opaku.

Vyhlásenie hnutia NOVA k výrokom R. Fica

Predseda vlády SR Robert Fico prirovnal možnosť pôsobenia vojsk NATO na území Slovenska k okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy v roku 1968. Z tohto nešťastného výroku, ktorý bol navyše vyrieknutý v najhoršej možnej dobe, možno dedukovať na úplný hodnotový zmätok v premiérovej hlave. Jednak nedokáže rozlíšiť tak diametrálne odlišné vojenské aliancie ako bola Varšavská zmluva a NATO. Súčasne nevidí rozdiel medzi okupáciou štátu bez vedomia a súhlasu jeho predstaviteľov a snahou zabezpečiť bezpečnosť štátu s pomocou spojencov, na základe rozhodnutia žiadosti predstaviteľov štátu. To je smutná vizitka predsedu vlády, ktorá však znižuje dôveryhodnosť Slovenska v očiach jeho spojencov.

Bezpečnostná situácia v Európe sa radikálne zmenila a Slovensko musí prijať nevyhnutné kroky, aby sa nestalo súčasťou oblasti nestability. Predseda vlády však odmieta základňu NATO i zvyšovanie výdavkov na obranu a súčasne svojimi neuváženými výrokmi znižuje dôveryhodnosť štátu. Odmietame takéto hazardovanie s národno-štátnymi záujmami Slovenskej republiky.

Nesociálna novela o sociálnych službách

V najbližších dňoch bude Národná rada SR prerokovávať v druhom čítaní vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách. Hnutie NOVA považuje túto novelu za nesociálny nepodarok. Nerieši kľúčové problémy sociálnych služieb, najmä nedostatočné financovanie a diskrimináciu neštátnych poskytovateľov, a ohrozuje existenciu mnohých poskytovateľov čoraz potrebnejších sociálnych služieb.

Ide o veľkú a dlho plánovanú novelu, ktorá prišla do parlamentu na poslednú chvíľu, z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Návrh prináša 214 novelizačných bodov, ktoré by po novembrovom schválení v parlamente mali platiť už o necelé dva mesiace.

Novela síce pokrokovo zavádza nové sociálne služby, spolufinancovanie ošetrovateľských výkonov z rozpočtu zdravotníctva či definuje služby krízovej intervencie, nijako však nerieši kľúčový problém, ktorý trvá od začiatku existencie tohto zákona, a to financovanie.

Podľa Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb v SR „systém poskytovania sociálnych služieb je trvalo nedofinancovaný. Platný zákon 448/2008 spôsobuje diskrimináciu klientov a poskytovateľov sociálnych služieb, vytvára nerovnaké podmienky pre poskytovanie sociálnych služieb v Slovenskej republike. Predkladaná novela nerieši tieto zásadné problémy.“

Novela účelovo znižuje kapacitu zariadení pri poskytovaní služieb pobytovou formou a vymedzuje vekovú hranicu umiestnených klientov do domovov sociálnych služieb. Zámer sa realizuje s cieľom transformovať sociálne služby z veľkokapacitných na nízkokapacitné zariadenia. „Zámer hodný pochvaly, spôsob hodný zatratenia,“ hovorí Anna Šmehilová, expertka NOVA pre sociálne veci. Poskytovatelia však poukazujú na ohrozenú ekonomickú udržateľnosť zariadení, keďže ministerstvu ide o zníženie kapacity pobytových služieb akútne už od januára 2014 bez navýšenia financií. Keďže novelu poslanci zrejme schvália tento týždeň, poskytovatelia majú už len mesiac na prípadnú preregistráciu sociálnych služieb pre novoprijatých klientov po novom roku. „Pri súčasnom fungovaní úradov štátnej správy, ktorých potvrdenia k preregistrácii sú potrebné, hrozí zariadeniam ohrozenie existencie a mnohým aj reálny zánik“, tvrdí Jana Žitňanská, podpredsedníčka hnutia NOVA.

Preto Hnutie Nová väčšina – Dohoda považuje za neprijateľné schváliť zásadné zmeny, súvisiace so zmenou kapacity a vekovou hranicou klientov, s platnosťou od januára budúceho roka. Vyzývame poslancov Národnej rady SR, aby vybrané opatrenia prijali s posunutou účinnosťou od 1. januára 2015. Štát svojim nezodpovedným konaním nesmie ohrozovať garanciu sociálnych práv odkázaným občanom a nemôže ohrozovať existenciu fungujúcich poskytovateľov sociálnych služieb.

Hnutie NOVA tiež vyjadruje podporu protestnému občianskemu zhromaždeniu, ktorého cieľom je vyjadrenie nespokojnosti s navrhovanou novelou a podporuje žiadosť smerovanú na vládu SR, aby vypracovala a predložila Strednodobú stratégiu financovania sociálnych služieb dlhodobej starostlivosti, krízovej intervencie a prevencie v termíne 3 mesiace pred predložením plánovanej novely zákona v roku 2014, zameranej na financovanie sociálnych služieb.

Podozrivý postup štátu pri predaji 49% akcií Stredoslovenskej energetiky a.s.

Premiér Fico garantuje občanom cez SPP najdrahší plyn. V posledných týždňoch mal jedinečnú šancu, aby pre SPP zabezpečil 60 miliónov EUR ročne a pre 1 300 000 klientov SPP v budúcnosti nižšie ceny plynu o 46 EUR. Ale Ficova vláda túto šancu nevyužila. Premiér, ako poslušný lokaj, prihral týchto 60 miliónov ročne svojim pánom.

 

V Akcionárskej zmluve k SPP medzi štátom a EPH sa v článku  4.2. Slovenská republika zaviazala, že SPP kúpi všetky spoločnosti obchodujúce s plynom na Slovensku, alebo aspoň časť ich akcií, ak budú na predaj. Jedinou podmienkou je, aby hrubý prevádzkový zisk takejto spoločnosti bol najmenej 15-miliónov EUR ročne.

 

Jedna taká spoločnosť bola tento rok na predaj a dnes už má nového majiteľa. Ide o spoločnosti Stredoslovenská energetika a.s., ktorej 51% akcií vlastní štát a 49% súkromný investor. Donedávna tým investorom bol Electricité de France, ktoré sa v tomto roku definitívne rozhodlo svoj  podiel predať. Cenu stanovil na 400-miliónov EUR.

 

Ročný zisk spoločnosti SSE sa pohybuje na úrovni vyše 120 miliónov EUR. Menšinovému akcionárovi teda za 49%-ný balík akcií patrí cca 60 miliónov ročne. Ak by štát postupoval v zmysle Akcionárskej zmluvy k SPP, zo svojho podielu v SSE mohol za 3-4 roky splatiť kúpnu cenu menšinového balíka. Potom by to už iba zarábalo pre SPP, ktorý mohol vďaka 60 miliónovému ročnému zisku znížiť ceny plynu.

 

 

Vláda však vedome obišla Akcionársku zmluvu k SPP a 60-miliónový ročný zisk ponechala spoločnosti známej z kauzy SPP: EPH. Samozrejme, že to nešlo len tak. Vedomé obchádzanie Akcionárskej zmluvy k SPP by mohol byť vážny právny problém, napríklad po nástupe novej garnitúry. Vláda Roberta Fica sa preto poistila.

 

Posledný septembrový deň podpísal minister hospodárstva Malatinský Akcionársku zmluvu k SSE medzi štátom a EPH a v nej hanebne prehlasuje:

 

“FNM a Ministerstvo sa týmto neodvolateľne a bezpodmienečne vzdávajú všetkých svojich práv vyplývajúcich z Akcionárskej zmluvy SPP, ktoré by zabránili EPH nadobudnúť akcie spoločnosti.

 

V koho záujme je takýto postup? V záujme občanov? Nie. Občania tým nič nezískali. Na tomto biznise opäť raz získali finančné skupiny na úkor občanov.

Prevzatie stratovej časti SPP je výhodné pre finančné skupiny a nevýhodné pre štát

Robert Fico už tri týždne nie je schopný vyvrátiť to, že prevzatie časti SPP je výhodné pre finančné skupiny, ale nevýhodné pre štát . Pretože sa to vyvrátiť nedá. Preto sa snaží verejnosť oklamať, že len takouto nevýhodnou kúpou môže garantovať nízke ceny plynu od SPP. To  je však preukázateľná lož, nakoľko 15 ďalších dodávateľov ponúka lacnejší plyn ako SPP.

Vďaka exministrovi hospodárstva Jurajovi Miškovovi SPP stratil monopol a všetci ostatní dodávatelia sú výhodnejší.

Čo teda garantuje Robert Fico? Najvyššie ceny plynu pre ľudí a najvyššie zisky pre finančné skupiny.

Robert Fico sa doteraz mohol tváriť, že opozícia tomu nerozumie. Ale tento týždeň prišiel priamy dôkaz aj z prezidentského paláca.

Kancelária prezidenta potvrdila, že máme pravdu my.

Kancelária prezidenta potvrdila, že plyn od SPP je najdrahší.

Kancelária prezidenta potvrdila, že prevzatie stratovej časti SPP je výhodné pre finančne skupiny a nevýhodné pre štát.

 

Preto vyhral súťaž o dodávku plynu pre Kanceláriu prezidenta alternatívny dodávateľ.

Ficov najdrahší plyn už nechce ani prezident Gašparovič.

 

Ale to nie je všetko. Lacnejšieho dodávateľa ako je SPP si vybrali aj ďalšie štátne inštitúcie a podniky, školské a zdravotnícke zariadenia:

Kancelária prezidenta je len čerešnička na torte. Ficov najdrahší plyn postupne odmietajú všetci. Lebo je pre ľudí a pre štát nevýhodný. Ficov najdrahší plyn je výhodný len pre finančné skupiny.

 

Ficov plyn z SPP je najdrahší

Premiér Fico tvrdí, že mu ide o ceny plynu, že garantuje najnižšiu cenu.

Tak si to porovnajme s realitou: Slovenské domácnosti si dnes môžu vybrať, či si do svojich domovov kúpia plyn od SPP alebo od 15-tich alternatívnych dodávateľov. Na trhu je teda s SPP dohromady 16 hráčov. A viete, ktorý ponúka najdrahší plyn?

-        Ficov SPP. 

Cena plynu od SPP pre domácnosti je tak predražená, že niektorí alternatívni dodávatelia bez problémov garantujú to, že minimálne 2 roky budú od SPP lacnejší.  Pre priemernú domácnosť kúriacu plynom v staršom rodinnom dome predstavuje cenový rozdiel medzi SPP a najvýhodnejším alternatívnym dodávateľom až 140 EUR / rok. Preto SPP stráca zákazníkov, preto je SPP stratový, a preto sa ho potrebuje EPH a J&T zbaviť.

To, že sú dnes lacnejší dodávatelia na trhu, je zásluha vlády Ivety Radičovej, ktorá zaviedla konkurenciu v tejto oblasti. Vďaka tomu si dnes môžu domácnosti vybrať dodávateľa a platiť menej za plyn. Práve pravicová vláda presadila lacnejší plyn.

 

Robert Fico klame, keď tvrdí, že garantuje najlacnejší plyn cez SPP. 

Robert Fico garantuje najdrahší plyn cez SPP.

Ficov SPP predáva plyn najdrahšie na trhu. 

Taká je pravda o cenách plynu na Slovensku.

Voľby do VÚC: NOVA ponúkne v Bratislavskom kraji silnú kandidátku

Operná diva, známe tváre z politiky, či rockový spevák. Aj takýchto kandidátov bude mať hnutie Nová väčšina – Dohoda v novembrových regionálnych voľbách v Bratislavskom kraji. Na 44 člennej kandidátke sa okrem iných objavia podpredsedovia hnutia NOVA Jozef Kollár a Gábor Grendel, Ľubica Rybárska (bývalá sólistka Opery Slovenského národného divadla), Marián Greksa, poslanci Národnej rady SR Martin Chren, Juraj Droba a Juraj Miškov a skúsení komunálni politici z bratislavskéhi Mestského zastupiteľstva Katarína Augustinič, Daniel Hudec, Vladislav Hečko, Michal Muránsky a vicestarosta Petržalky Martin Miškov. V primárnych voľbách o tom rozhodli delegáti Krajského snemu.

“Nová väčšina – Dohoda berie regionálne voľby s plnou vážnosťou. Preto sa rozhodla ponúknuť silnú kandidátku so známymi menami a s odborníkmi, ktorí sú autoritami vo svojej profesii” – povedal po primárnych voľbách kandidát hnutia na post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Daniel Krajcer.

Primárne voľby na kandidátov sa postupne konajú v každom kraji.

“Od založenia hnutia tvrdíme, že veríme ľuďom. Platí to aj dovnútra strany. Členovia v jednotlivých regiónoch lepšie vedia posúdiť kvalitu kandidátov, ako stranícke elity” – dodal predseda Daniel Lipšic.

Nová väčšina – Dohoda v týchto dňoch finišuje s prípravami volebného programu, ktorým chce osloviť verejnosť.

“Prioritou pre náš program je, aby župa konečne začala niečo budovať pre svojich obyvateľov. Aby nebola len údržbárom, ako doteraz. Som presvedčený, že potom sa aj ľudia začnú viac zaujímať o svoj kraj, lebo na vlastnej koži pocítia jeho prínos a možnosti, ktoré vie ponúknuť” – uzavrel Daniel Krajcer.