Ficov balíček teroristov

Kto nám tu káže o bezpečnosti a o tom, ako treba chrániť Slovensko pred teroristami? Politik, ktorý úmyselne, kvôli politickým bodom, dotiahol vycvičených teroristov ohrozujúcich bezpečnosť našej krajiny. Ak by na Slovensku vládla dnešná opozícia, už by tu pobehovali teroristi – vyhlásil Robert Fico pri obhajobe protiteroristického balíčka Smeru. V skutočnosti žiaden premiér neurobil toľko pre to, aby tu pobehovali ľudia podozriví z terorizmu, ako on sám. Jeho dve vlády rozhodli o prijatí ôsmich väzňov z americkej základne Guantánamo.

Neboli to žiadne neviniatka, ako sa snaží verejnosť presvedčiť. Veď ak by tí ľudia neboli nebezpeční, americký kongres by asi neprijal zákon zakazujúci vstup bývalých väzňov z Gauntánama na americkú pôdu a administratíva prezidenta Obamu by ich nemusela exportovať do spojeneckých krajín.

 

Čítajte viac:

 

 

Na čo protiteroristický balíček nestačí

Robert Fico sa začal báť teroristov, a tak v parlamente máme urýchlene prijať protiteroristický balíček. Pritom najhorší medzinárodní teroristi, ktorí tu v poslednom období boli, prišli na Slovensko práve na jeho pozvanie. Ale vzťah predsedu vlády k teroristom sa asi odvíja od toho, čo sa pred voľbami hodí Smeru. Keď bolo v móde fotiť sa s Barackom Obamom, premiér bol ochotný „adoptovať si“ väzňov z Guantánama, pričom nešlo o žiadne neviniatka, ako sa to snažil prezentovať. Teraz, keď môže preferencie jeho strany potiahnuť obava z utečencov, zrazu ide proti teroristom bojovať. Celý ten humbug o ochrane Slovenska však zaváňa čistým predvolebným marketingom.

Vláda napríklad navrhuje predĺžiť lehotu na zadržiavanie obvinených z terorizmu, kým rozhodne odvolací súd o vzatí obvineného do väzby (ak prvostupňový súd odmietne vzatie do väzby). Na Slovensku bola v posledných rokoch len jedna osoba stíhaná pre právnu kvalifikáciu trestného činu terorizmu, a to bol ten páchateľ, ktorý nastražil výbušný systém v košickom McDonalde. Do väzby bol vzatý okamžite, nikdy nebol prepustený a už si vypočul aj právoplatný rozsudok. Akú obavu teda riešime? Hrozí, že budeme mať na Slovensku osoby obvinené z terorizmu, ktoré súdy nevezmú do väzby? Obávame sa toho, že tu chytíme islamských džihádistov, alebo osoby, ktoré ich financujú, a tí majú taký vplyv na naše súdy, že ich nevezmú do väzby? Nie. Naše súdy skôr nevezmú do väzby exposlanca Jánoša, alebo miestnych oligarchov, lebo tí majú vplyv na justíciu. Ale islamskí džihádisti? Samozrejme, že nie.

Posilňovanie bezpečnosti je pritom v dnešnej situácii v Európe nepochybne dôležité. Pokiaľ štát nevie zabezpečiť minimálnu bezpečnosť svojim občanom, tak sú všetky slobody iluzórne. Ak sa ľudia budú báť chodiť na ulicu, ak sa ľudia budú báť chodiť do divadla, do kina, na verejné zhromaždenie, ak sa ľudia budú báť vyjadriť svoj názor, načo sú im ústavné slobody, ako ich budú využívať? Tá téma je dnes legitímnejšia ako kedykoľvek v minulosti. A som rád, že sa rozširuje jurisdikca Špecializovaného trestného súdu, či využívanie inštitútu agenta.

Kiežby takýto balíček prišiel niekedy do parlamentu aj proti zlodejom. Vtedy by bolo viac peňazí aj na bezpečnosť, aj na zdravotníctvo, aj na školstvo. To si však premiér Fico nemôže dovoliť. Ako hovorili jeho predchodcovia v deväťdesiatych rokoch: cudzie nechceme, svoje si nedáme!

 

 

Celý blog tu:

Pomáhať a chrániť Smer

Na Slovensku sa prestalo uplácať, alebo má polícia zviazané ruky. Inak ťažko vysvetliť, prečo polícia za vlády Smeru neodhalila žiadnu veľkú korupčnú kauzu.

Za vlády Roberta Fica nebola odhalená žiadna veľká korupčná kauza. Sú len dve možnosti: na Slovensku sa buď prestalo uplácať, alebo má polícia zviazané ruky. Každý súdny človek si domyslí, ako to je. Po zverejnení informácie, že finančnú políciu riadi človek, ktorý pred štyrmi rokmi daroval Smeru 11-tisíc eur, v tom môžeme mať ešte jasnejšie.

V roku 2011 bola pri moci vláda Ivety Radičovej. Vtedy sa začali vyšetrovať kauzy ako Gorila, Osrblie, či podozrenie z prania špinavých peňazí, za čo finančná polícia udelila maximálnu možnú pokutu pre banku jednej z najvplyvnejších finančných skupín. Strana Smer bola vtedy v opozícii a bývalý policajt Bernard Slobodník sa jej rozhodol darovať 11-tisíc eur.

Pokračovanie blogu tu:

 

Ficove topánky

„Niekomu tečie do topánok a vymýšľa si nezmysly,“ reagoval Robert Fico na ranný facebookový status Igora Matoviča, v ktorom avizoval informáciu o premiérovi, ktorý má na účtoch svojich firiem v Belize milióny dolárov. Hoci v tej chvíli ešte nebolo jasné, či mal Matovič na mysli predsedu slovenskej vlády alebo nejakej juhoamerickej – a ak tej prvej, z ktorého obdobia (minimálne napríklad majiteľ Elektry by o tom vedel svoje)… Ale premiér Fico už tušil, že reč bude o ňom.

Čítajte viac:

Kto sa bojí Matoviča?

Igor Matovič nie je štandardný politik. Áno, poslať na detektor lži ľudí z vlastnej kandidátky nie je štandardné. Tajne si nahrať iného politika tiež nie je štandardné. Ale čo je teda ten slovenský štandard, ktorý sa nám niektorí kolegovia z pravice snažia dávať za vzor?

Keď hnutie NOVA odhalilo, že vládny dokument o privatizácii SPP vznikol na počítači J&T, niektoré „štandardné“ strany mávli rukou a takmer nepodpísali návrh na odvolanie premiéra. OĽaNO (a SaS) tak urobili medzi prvými. Keď sa prevalil škandál s trojnásobne predraženým CT-čkom, niektorí „štandardní“ politici považovali kauzu za vybavenú odvolaním ministerky Zvolenskej, hoci ona bola len bábkou biznismenov s prepojením na bývalú firmu Pavla Pašku.

Celý blog nájdete tu:

Poradcovia privatizéra Fica

Vyše 700-tisíc eur zaplatila Ficova vláda privatizačným poradcom a právnikom, ktorých úlohou bolo odporučiť čo najvýhodnejší spôsob doprivatizácie Slovak Telekomu. A aký je výsledok? Namiesto transparentného tendra štát predal takmer miliardový balík akcií priamo, jednému záujemcovi. Za takýto výsledok si žiaden privatizačný poradca nezaslúži ani cent. Ak by bol Robert Fico v opozícii, na vláde by nenechal nitku suchú a oprávnene by žiadal vrátenie odmien vyplatených privatizačným poradcom. Prečo to ako premiér nerobí?

„Z privatizácie sa tešia len traja. Cudzí vlastník, ktorý získa náš podnik za lacné peniaze. Potom poradcovia, ktorých stámiliónové odmeny sú vyhodené do vzduchu. Tretieho radšej menovať nebudem.“ Toto je doslovný citát Roberta Fica z roku 2006 o privatizácii bratislavského letiska, ktorá sa nakoniec neuskutočnila. Po deviatich rokoch sú jeho slová opäť aktuálne. Tentoraz nejde o letisko, ale o Slovak Telekom a Robert Fico už nie je najväčší nepriateľ privatizácie, ale predávajúci, z ktorého praktík pri predaji menšinového podielu v Slovak Telekome sa môžu tešiť len traja: cudzí vlastník, privatizační poradcovia… A tretieho radšej nebudem menovať.

Celý blog nájdete tu:

Ficovi spojenci

Väčšine občanov je asi jedno, kto bude šéfom Najvyššieho kontrolného úradu. Mysliac si, že„chlieb lacnejší nebude“. Je to omyl. Ak by NKÚ kontrolovalo míňanie z verejných zdrojov nielen formálne, ale reálne, dokázalo by zabrániť rozkrádaniu štátu cez zbytočné tendre, súťaže šité na mieru a predražené nákupy na ministerstvách, v mestách, obciach a vo VÚC-kach. Potom by zostalo viac peňazí pre atraktívnejšie podnikateľské prostredie či modernejšie školy, nemocnice a možno aj ten chlieb by bol lacnejší. Samozrejme, takýto úrad by bol veľmi nepohodlným pre ministrov, primátorov, starostov a županov, ktorí nechcú byť prichytení pri čine.

Presne o to išlo Robertovi Ficovi pri voľbe predsedu NKÚ. V prvom rade. A v druhom možno aj o drobnú pomstu za minulosť. Pred jedenástimi rokmi bol práve pri voľbe šéfa NKÚ politicky ponížený. Ako predseda vtedy najsilnejšej opozičnej strany si robil zálusk na túto funkciu. Jeho kandidát Pavol Pavlis však bol odpálený vďaka dohode Vladimíra Mečiara s časťou pravice, s ktorou vykšeftoval víťazstvo Jána Jasovského.

Pokračovanie článku tu:

Čísla neklamú, Čislák áno

V novembri minulého roka sa stala nevídaná vec. Po škandále s nákupom predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici museli odísť zo svojich funkcií viacerí dovtedy nedotknuteľní nominanti Smeru. Premiér Fico odvolal ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú a „dobrovoľne“ rezignoval aj predseda parlamentu Pavol Paška – bývalý čelný predstaviteľ firmy Medical Group, ktorá tomograf v hodnote pol milióna eur predala piešťanskej nemocnici za trojnásobok reálnej ceny. Krátko nato sa ukázalo, že podobný biznis uzavrela aj v Martine a Trenčíne.

„Proces obstarania CT prístroja v nemocnici v Piešťanoch vyvoláva pochybnosti a na tieto pochybnosti nestačí reagovať len tým, že budú odvolaní členovia správnej rady, čo sa už nakoniec aj stalo. Ale musí niesť zodpovednosť aj ten, kto týchto ľudí riadi a kto týchto ľudí kontroluje,“ povedal vtedy Robert Fico.

Pokračovanie blogu tu:

Slovensko bez Smeru

Môže po voľbách 2016 na Slovensku vzniknúť vláda bez Smeru? Toto je kľúčová otázka, ktorá ovplyvní tvár krajiny na oveľa dlhší čas, ako je jedno ďalšie volebné obdobie. Moja odpoveď je: môže. A dokonca si myslím, že musí. Ak sa tak nestane, rozparcelovanie štátu medzi oligarchami sa zakorení tak hlboko, že to bude ťažké vyriešiť. Budúcoročné voľby môžu byť poslednou šancou, že príde vláda, ktorá prestane tolerovať rozkrádanie štátu a uvoľní ruky polícii, prokuratúre a súdom. Je takéto niečo možné s Robertom Ficom ako koaličným partnerom? Určite nie. Preto musí existovať iná alternatíva, akú podsúva premiér (Smer plus niekto zo „štandardných“ strán).

Čítajte viac tu:

 

 

Tri gorily: Nevidím. Nepočujem. Nehovorím.

Premiér Fico a minister hospodárstva sa tvária ako tri múdre opice. Na kauze Port Service nič zlé nevidia, o odvolaní Pavla Pavlisa nechcú ani počuť a pravdu hovoriť odmietajú. Existujú však najmenej tri jasné dôvody, prečo by mal bývalý spoločník firmy, ktorá sa súdi so štátom o fiktívnu 60-miliónovú škodu, odstúpiť.

Prvým dôvodom je Pavlisovo prvé klamstvo. Ešte v roku 2002 oklamal poslancov NR SR, ktorí ho zvolili do Dozornej rady Fondu národného majetku. Hlas mu totiž dali aj na základe čestného vyhlásenia, že „nevykonáva žiadnu činnosť, ktorá by bola v rozpore so záujmami FNM“. Chcel tým pán Pavlis povedať, že žalovať FNM o 60 miliónov korún bolo v súlade so záujmami fondu?

Pokračovanie článku tu: