O mne

Som politik, ale aj manžel a otec, syn svojich rodičov, právnik. Za svoje povolanie považujem predovšetkým službu spravodlivosti a občanom, ktorých dôveru som získal.

Pochádzam z čisto lekárskej rodiny – obaja rodičia aj brat sú lekármi. Ako právnik a politik som teda jediná čierna ovca rodiny.

Na rodičoch som videl, že svoju profesiu nikdy nebrali len ako povolanie. Lekársku profesiu vnímali ako službu – službu ľudskému životu a zdraviu. Niekoľkokrát ma náhodne oslovili ľudia, ktorí boli pacientmi mojich rodičov a často mi povedali, ako ich otec alebo mama vyliečili z ťažkej choroby. Nielen stanovením dobrej diagnózy a predpísaním správnej liečby, ale aj ľudským prístupom.

Keď som sa po Nežnej revolúcii rozhodol ísť študovať právo, vždy som si prial, aby aj výkon môjho právnického povolania bol službou – službou spravodlivosti. Stále to je pre mňa cieľom. Služba druhým je cieľ, v ktorom sa usilujem nasledovať svojich rodičov.

Okrem vnímania vlastnej profesie ako služby ma rodičia naučili ešte jednu dôležitú vec. Životná cesta každého z nás je plná prekážok a každý z nás niekedy zakopne a spadne. Ale len vtedy prehráme, ak nevstaneme a nebudeme bežať ďalej. Prehráme len vtedy, keď sa sami vzdáme. Ak vstaneme a budeme bojovať ďalej, možno nebudeme mať v cieli ten najlepší čas, ale určite doň dorazíme. Toto posolstvo odvahy a nádeje mi vždy pomohlo prekonať aj ťažké situácie, ktoré som považoval za beznádejné.

Politika je povolaním, v ktorom si každý deň musím pripomínať obe „rodičovské lekcie“ – tú o službe druhým, aj tú o odvahe a nutnosti prekonávať ťažké chvíle. Snažil som sa o oboje. A s Vašou podporou sa o to budem zo všetkých síl snažiť naďalej.

Životopis: