ÚRSO priznalo zlyhanie – Holjenčík by mal odstúpiť

Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví v priamom prenose priznal svoje zlyhanie, ktoré takmer spôsobilo odchod amerického investora z U.S. Steel Košice. Jozef Holjenčík dnes oznámil zníženie časti tzv. Distribučných poplatkov, ktoré tvoria viac ako polovicu ceny elektriny pre odberateľov. Tieto poplatky zdvihlo ÚRSO oproti roku 2012 až o 36% a pre spoločnosti ako U.S. Steel spôsobujú miliónové výdavky každý rok. “Štát z nich pritom nič nemá. Takto vybraté peniaze totiž idú do vrecák súkromných podnikateľov, ktorí vyrábajú elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov” – upozornil maktroekonóm hnutia Nová väčšina Marcel Klimek. Zároveň podotkol, že znížením tarify za prevádzku systému (TPS) o 3,8€/MWh bude jej výška stále nad úrovňou roka 2012 (TPS sa týmto znížila z 19,88 €/MWh na 16,08€/MWh, kým v roku 2012 bola vo výške 15,70 €/MWh). Iné tarify, napr. tarifa za systémové služby, ktorá vzrástla o 36% oproti roku 2012, pritom zmenené neboli a zostávajú veľmi vysoké naďalej.

Nová väčšina ešte v deň podpísania dohody s U.S. Steel vyzvala premiéra Fica, aby zariadil zníženie Distribučných poplatkov, ktoré ohrozujú zamestnanosť a znižujú konkurencieschopnosť viacerých firiem.

Podľa Eurostatu sú distribučné poplatky za elektrinu u nás suverénne najvyššie z celej Európskej únie (62€/MWh v SR, priemer v EÚ 30€/MWh). Predraženie voči EÚ tak dosahuje viac ako 100%.

Zodpovednosť za tento stav nesú Robert Fico a Jozef Holjenčík. Práve oni majú na svedomí zákon č 309/2009 o obnoviteľných zdrojoch energie a vyhlášku 225/2011, ktorými uvalili na výrobcov elektriny pre vlastnú spotrebu (akým je aj U.S. Steel) nezmyselnú povinnosť platiť 100%-né systémové poplatky za distribúciu elektriny, hoci distribučné služby pri vlastnej výrobe a spotrebe vôbec nevyužívajú.

“Dnešné oznámenie Jozefa Holjenčíka o znížení časti distribučných poplatkov je dôkazom o ich predraženosti a priznaním vlastnej zodpovednosti za tento stav. Nová väčšina preto vyzýva šéfa regulačného úradu na okamžité odstúpenie z funkcie. Ak tak neurobí sám, musí konať Robert Fico, ktorý za neho nesie zodpovednosť” – vyhlásil predseda hnutia Daniel Lipšic.